Prospect

Chase Bisontis (IOL, Texas A&M), NFL Draft 2026

Chase Bisontis

IOL, Texas A&M

Uppdaterad: 2026-04-25 07:26

Draftad av: Arizona Cardinals (Runda: 2, Plats: 34)

Genomsnittligt betyg: 79 (3)

Vikt: 143 kg
Längd: 196 cm



Lasses omdöme (78): Båda Aggies guards var riktigt bra hela året. Bisontis började lite försiktigt för att sen växla upp till att dominera på insidan. Har den fina kombinationen att vara både stor, stark och rörlig och ju mer han lärde känna sin kropp ju bättre blev han. Snabba fötter och flyter fint i sidled när han speglar sin man i pass. Såg 2024 och även tidigt 2025 att han hade problem med att lokalisera pressen och blev slagen mot dolda rushers, men mycket bättre ju längre säsongen gick och är nästan beredd att säga att det är en styrka nu. Aningen kort och kompenserar ibland med att ta ett steg fram eller luta sig in i sin man och blir då framtung och tappar balansen. Snabbt uppe med händerna men ingen riktig teknik och drog på sig ett par onödiga holdings. Älskar hans första steg och explosivitet i spring, håller sig lågt och får snabbt ett övertag och driver sin man enkelt. Spelar aggressivt och elakt och avslutar alltid sin block. Men händerna är röriga även i spring. Annars gillar jag allt med honom som run blocker och ser smidig och rörlig ut på screens, pulls och på andra nivån.

Kims omdöme (79): Bisontis är både lång och kraftfull för en linjeman på insidan men är samtidigt en bra atlet som snabbt kommer ur sin stance och attackerar försvarare med både styrka och intensitet i springspelet. Tror han kan spela i de flesta typer av system och göra ett lika bra jobb. I pass pro ser han stabil ut vid kontakt och använder fötterna bra för att spegla sin motståndare, kan behöva slipa på en del tekniska detaljer men ja vill tro att han kan spela på en relativt hög nivå redan som rookie.

Richards omdöme (80): Om du vill ha en passblockerande guard är Bisontis bäst i årets grupp. Han är en f.d. tackle och tycker det syns i hur tekniskt skicklig han är med sina händer. Skicklig att vinna insida och de gånger han förlorar lyckas han återvinna den med fin handteknik. Som f.d. tackle syns också hans stil som något avvaktande, han väntar in kontakten mer än han söker den. Spelar med en härlig bas och väldigt fina fötter. Rör sig lätt i sidleds och har fin synk i fötterna och kroppen, vilket (i kombination med händerna) gör att han hanterar power bra trots att han inte är den mest kraftfulla. I spring gör han vad han ska, men där finns kanske inte det dominanta som hos andra spelare i år. Knuffar inte iväg någon utan skärmar snarare av. Bäst lämpad i ett zonsystem som utnyttjar hans rörlighet.

Highlights

Nyheter

To Top